29 تیر 1403
تکنیک های مدیریت زمان

تکنیک های مدیریت زمان از زبان دکتر میثم شکری ساز

از دید دکتر میثم شکری ساز تکنیک های مدیریت زمان از آن دسته تکنیک هایی هستند که موفقیت شما را در تمامی زمینه ها تضمین می کنند. فرقی نمی کند زن هستید یا مرد، پیر هستید یا جوان، شاغل هستید یا دانشجو یا حتی یک فرد خانه دار. به هر حال زمان برای شما با ارزش تر از چیزی است که فکرش را می کنید. پس سعی کنید حتی ثانیه ای از آن را به بطالت نگذرانید که حسابی ضرر خواهید کرد!

آیا جزء آن دسته از افرادی هستید که برای رسیدگی به کارهای روزانه تان بیش از 24 ساعت زمان نیاز دارید؟! آیا هرچه می دوید، باز هم به پای ثانیه ها نمی رسید و در نهایت وقت کم می آورید؟! آیا از کمبود وقت برای انجام کارهای مهمتان کلافه شده اید و به دنبال راهی برای رهایی از این لحظات استرس آور می گردید؟!

اگر پاسختان به سوالات فوق الذکر مثبت است، این جا بهشت شما و این مطلب مختص شماست. پیشاپیش از این که برای رشد و پیشرفت خودتان ارزش قائلید و تا پایان این مطلب ما را همراهی می کنید، بسیار خرسندیم. امید است که در آخر روش های استفاده بهینه از زمان را آموخته و بدین ترتیب گامی بلند در راستای توسعه فردیتان بردارید. موفقیت شما آرزوی قلبی ماست!

زمان

مدیریت زمان یعنی چه؟

موافقید پیش از پرداختن به معرفی تکنیک های مدیریت زمان، نخست با مفهوم مدیریت زمان و لزوم استفاده از آن در زندگی روزمره آشنا شویم؟!

همان طور که در جریان هستید، طبق نظر دکتر میثم شکری ساز مدیریت زمان یکی از مهم ترین فاکتورهای رشد و موفقیت فردی محسوب می شود. هر انسانی فارغ از شرایط و سن و سالش مشتاق رشد است و برای تحقق اهدافش از جان مایه می گذارد. اگر شما هم مثل تمام هم سن و سالانتان رویاهایی شیرین در سر دارید و در تلاشید که به آن ها رنگ واقعیت ببخشید،  باید بدانید که یادگیری تکنیک های مدیریت زمان از نان شب برایتان واجب تر است. البته این تکنیک یکی از تکنیک هایی است که در این مسیر نیاز دارید و از حق نگذریم مهم ترین آن ها. پس در یادگیری آن تعلل کنید!

اگر بخواهیم خیلی ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم، مدیریت زمان یعنی این که زمان خود را به طور مناسب و موثر بین فعالیت های مورد نظرمان تقسیم کنیم. اگر این کار را دقیق و اصولی انجام دهیم؛ می توانیم به جای سخت کار کردن و نتیجه نگرفتن، هوشمندانه کار کنیم و نتایج دلخواهمان را رقم بزنیم!

از دید دکتر میثم شکری ساز مدیریت زمان این فرصت ناب را برای شما فراهم می سازد که در مدت زمان کمتری کارهای بیشتری را با موفقیت به پایان برسانید. فرقی هم ندارد یک روز عادی را سپری می کنید یا وقتتان تنگ است و فشار کاریتان بالا. به هر حال مدیریت زمان معجزه می کند؛ کارایی تان را افزایش می دهد و استرستان را به طرز معجزه آسایی می کاهد!

یک نکته مهم!

این نکته مهم را به خاطر بسپارید که مدیریت درست زمان نیازمند یک تغییر اساسی است و آن این است که به جای تمرکز روی فعالیت ها، بر روی نتایج متمرکز شویم. خیلی از افراد با این که همیشه مشغولند، اما موثر نیستند. پس نتیجه می گیریم همواره مشغول بودن به معنای موثر بودن نیست. نیازی نیست دیوانه وار کار کنید. مدیریت زمان را بیاموزید، هوشمندانه و ساده کار کنید و از نتایج به دست آمده لذت ببرید!

مدیریت زمان

مزایای مدیریت زمان

حقیقتا هرچه از مزایای مختلف مدیریت زمان برایتان بگوییم، حق مطلب را ادا نکرده ایم. طبق گفته ی دکتر میثم شکری ساز همین قدر بدانید که مدیریت زمان باعث افزایش بهره وری می شود، استرس را کاهش داده و فرصت های بیشتری را برای پیشرفت پیش پایتان می گذارد. اگر نتوانید زمان را به طور موثر مدیریت کنید، موفق به اتمام کارها در آخرین مهلت زمانی نخواهید شد. گردش کار بی ثمر، کیفیت کار ضعیف، استرس بالا و بدنامی حرفه ای از دیگر عواقب عدم مدیریت درست زمان است که تهدیدتان می کند!

آشنایی با پر بازده ترین تکنیک های مدیریت زمان

¯   با تمرین “مهارت نه گفتن” زمان ارزشمند خود را به دیگران اختصاص ندهید!

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز شاید عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که “مهارت نه گفتن” یکی از موثرترین مهارت ها در رشد و موفقیت فردی است. اگر بگوییم این مهارت نمونه ای بارز از قدرتمندترین تکنیک مدیریت زمان است، اغراق نکرده ایم. تصور کنید که در حال انجام یکی از مهم ترین کارهایتان هستید. ناگهان تلفن همراهتان زنگ می خورد. آن سوی خط دوستتان است که پس از یک سلام و احوالپرسی مختصر، ابراز دلتنگی کرده و شما را به صرف ناهار دعوت می کند. اگر مهارت نه گفتن را نیاموخته باشید، در لحظه تسلیم شده و ساعت قرار را تعیین می کنید. خُب با این اوصاف تکلیف کارتان چه می شود؟!

معلوم است دیگر، به موقع انجام نخواهد شد و سر رشته امور از دستتان خواهد رفت. این در حالی است که می توانید در عین حفظ احترام نه بگویید و از دوستتان بخواهید که این قرار دوستانه را به روز دیگری موکول کند!

تکنیک مدیریت زمان

¯   استراحت کنید تا ریکاوری شوید!

سعی نکنید کارها را بی وقفه و بدون استراحت انجام دهید. مغز شما شدیدا نیازمند استراحت است. اگر این فرصت را از او دریغ کنید، لطمه بدی به پیکره کاروبارتان زده اید. به خاطر داشته باشید که ذهن پس از یک استراحت مطلق با تمرکز بیشتری کار بعدی را انجام می دهد. پس قبل از این که ذهنتان آب روغن قاطی کرده و از کیفیت مطلوب فاصله بگیرد، اجازه بدهید استراحت کند!

برایان تریسی

  • یک فهرست روزانه دقیق تهیه کنید تا از ثانیه ها عقب نمانید!

به نظر بسیاری از علاقه مندان به یادگیری تکنیک های مدیریت زمان، تهیه فهرست روزانه قدرتمندترین تکنیک مدیریت زمان است. اگر به دنبال ناب ترین تکنیک های مدیریت زمان در دانش آموزان و دانشجویان می گردید، تهیه فهرست روزانه را به عنوان پیشنهادی طلایی از ما پذیرا باشید. ذهن شما بسیار شلوغ تر از آن است که می پندارید. پس تعجبی ندارد که از انجام یک امر مهم غافل شده و کار دستتان بدهد. اگر بتوانید کارهای روزانه تان را در قالب یک فهرست دقیق روی کاغذ بیاورید تا از ذهنتان خارج نشوند، خیلی خوب می شود!

این مطلب ادامه دارد…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =