29 تیر 1403
راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار

راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

از دید دکتر میثم شکری ساز راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار یکی دوتا نیستند که آن ها را به کار بگیرید و موفقیت کاروبارتان را تضمین کنید. تا دلتان بخواهد، راه برای افزایش خلاقیت در کسب و کار وجود دارد. اگر بتوانید خلاق باشید، گام در مسیر تحقق ایده های موفقیت آمیز گذاشته اید و این آغاز راهی است که به رشد روز افزون کسب و کارتان منتهی می شود. حال اگر خلاق نباشید چه؟!

حقیقت این است که حضور افراد خلاق و باهوش در محیط های کاری ای که برای رشد و توسعه روزافزون می جنگند، الزامی است. بسیاری از افراد بر این باورند که خلاقیت تنها مختص هنرمندان است. اما برخلاف باور عموم هر فردی با هر سن، جنس و موقعیتی از این مهارت غریزی برخوردار است. آنچه برای نمایان شدن این مهارت در وجود همه ما ضروری به نظر می رسد، یک تلنگر کوچک است!

به نظر شما چرا خلاقیت در کسب و کار مهم است؟ مگر آنان که خلاق نیستند، به چه سرنوشتی دچار می شوند؟!

خلاقیت

اهمیت بی چون و چرای خلاقیت در کسب و کار

همان طور که در جریان هستید، جهان با سرعت غیر قابل باوری در حال پیشرفت است. سرعت پیشرفت دنیا، ابعاد گوناگون زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و کسب و کارهای مختلف را با چالش ها بسیاری رو به رو نموده است. چالش هایی پیچیده و دشوار که خلاقیت و نوآوری تنها کلید حل آن ها است. می دانید خلاقیت در کسب و کار به چه معناست؟!

از نگاه دکتر میثم شکری ساز خلاقیت در کسب و کار یعنی این که با استفاده از جدیدترین تکنیک های روز دنیا از چارچوب های فکری مرسوم خارج شده و بدین ترتیب کاروبارتان را از رکود نجات دهید. استفاده از راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار برای تحقق پیشرفت های چشمگیر ضروری تر از چیزی است که می پندارید. اگر دوست دارید شاهد رونق کسب و کارتان باشید، اجرای تکنیک های طلایی زیر را در دستور کارتان قرار دهید!

افزایش خلاقیت

راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار را بیشتر بشناسید!

¯   تا می توانید به خودتان فرصت بدهید!

طبق نظر دکتر میثم شکری ساز اگر در حال حاضر ایده جدیدی در سر ندارید، خودتان را سرزنش نکنید. درست همان موقع که فکرش را هم نمی کنید، ایده ای ناب به ذهنتان می رسد که می تواند آینده شما و کاروبارتان را دگرگون سازد. پس تا می توانید به خودتان فرصت بدهید، استراحت کنید و به تفریح بپردازید. این موضوع مهم را هم به خاطر داشته باشید که یادگیری راه های افزایش خلاقیت نمی تواند یک روزه از شما فردی خلاق و ایده پرداز بسازد. کمی به خودتان فرصت بدهید تا دنیای شیرین خلاقیت را تجربه کنید!

راه های افزایش خلاقیت

  • گوش دادن به موسیقی و آموختن این هنر فوق العاده را از قلم نیندازید!

شاید عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که گوش دادن به موسیقی و یادگیری تخصصی یک ساز نقش مهمی در پرورش خلاقیت شما دارد. یک موسیقی خوب آرامش ذهنی و تمرکز را برای شما به ارمغان آورده و درهای افزایش خلاقیت را به رویتان می گشاید!

تمرین پرورش خلاقیت

¯   نوآور باشید!

بر باور دکتر میثم شکری ساز تنها تلاش برای خلاقیت کافی نیست. باید سعی کنید نوآور باشید. حال این سوال پیش می آید که چگونه در کسب و کارمان نوآور باشیم؟!

کافیست به تحقیق و جمع آوری اطلاعات مرتبط با کسب و کارتان بپردازید و بدین صورت نوآورانه ترین ایده های موجود را کشف کنید. نوآوری و خلاقیت همه آن چیزی است که شما برای تحقق اهدافتان نیاز دارید!

تکنیک های خلاقیت و حل مسئله

¯   از دیگران کمک بگیرید!

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در خلق ایده های جدید به بن بست رسیده اید، ناامید نشوید. مشورت با دیگران بهترین کاری است که در این شرایط می توانید انجام دهید. اگر  فکر می کنید درخواست کمک از دیگران نشانه ضعف شماست، سخت در اشتباهید. چرا که بهره مندی از نظر و تجربیات دیگران یکی از کارسازترین راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار است.

تکنیک های خلاقیت در مدیریت

¯   دور کارهای آزاردهنده را یک خط قرمز پُر رنگ بکشید!

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز اگر می خواهید خلاقیتتان شکوفا شود، از محیط های پر تنش دور باشید. این یک تمرین پرورش خلاقیت است. برای این کار می بایست از انجام کارهایی که آزارتان می دهند، بپرهیزید. بی شک آرامش ذهنی و تمرکز بالا دو عامل مهمی هستند که شناخت راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار را برایتان ممکن می سازند!

 

¯   به خلق خلاقیت متعهد باشید!

خلاقیت با پای خودش سراغ شما نمی آید. باید دنیا را در پی  ایده های ناب زیر و رو کنید. به عنوان یک تمرین پرورش خلاقیت پر بازده به خلق خلاقیت متعهد باشید و برای تحقق این هدف زحمت بکشید!

دوری از کارهای آزاردهنده

¯   ایجاد تغییرات محیطی را از یاد نبرید!

یکی از راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار ایجاد تغییر در محیط اطراف است. هر چند وقت یک بار تغییری کوچک در فضای پیرامونتان ایجاد کنید و بدین ترتیب زمینه را برای ایجاد تنوع در ذهن و فکرتان مهیا سازید. این کار را به عنوان یک تمرین پرورش خلاقیت انجام دهید و از نتیجه حاصل شگفت زده شوید.

ایجاد تغییر در محیط

آشنایی با جدیدترین تکنیک های خلاقیت و حل مسئله

حل مسئله هم از آن دسته کارهایی است که نیازمند خلاقیت است. تکنیک های خلاقیت در حل مسئله نیز درست مانند راه های افزایش خلاقیت در کسب و کار فراوانند. بهترین روش این است که آن ها را با یکدیگر ترکیب نموده و بدین ترتیب سخت ترین مسائل را از پای درآورید!

اگر روزی با یک چالش دشوار مواجه شدید، این تکنیک های فوق العاده حل مسئله را از یاد نبرید:

¯   پرسیدن سوالات قانع کننده!

پرسیدن سوالات قانع کننده یکی از مهم ترین تکنیک های خلاقیت و حل مسئله است. سعی کنید مسائلتان را در قالب سوالات قانع کننده مطرح نموده و جواب هایی منطقی برایشان بیابید. جالب است بدانید که طراحی پرسش نقش به سزایی در کشف اطلاعات ارزشمند دارد. پس به هیچ عنوان این تمرین پرورش خلاقیت را پشت گوش نیندازید!

¯   پاسخگویی را به تاخیر بیندازید!

شاید عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که به تاخیر انداختن پاسخگویی همیشه هم بد نیست. گاهی لازم است با پرهیز از داوری زود هنگام مانع از نابود شدن ایده ها شوید. دیر پاسخ دهید، زیاد بیندیشید و مسئله را آنگونه که باید و شاید حل کنید.

این مطلب ادامه دارد…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =