8 خرداد 1403
تکنیک افزایش انگیزه

تکنیک افزایش انگیزه از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

تکنیک افزایش انگیزه تا چه میزان می تواند به شما در رسیدن به هدفتان موثر باشد؟ آیا به این مسئله اندیشیده اید که با یک تکنیک خاص انگیزه خود را برای انجام کار افزایش دهید؟ آیا شما در طول روز و در حین انجام کاری دچار ناامیدی شده اید؟ بهتر است با ما همراه شوید.

همه ما می دانیم که ناامیدی و بی انگیزه بودن در زندگی، به سراغ همه ی انسان ها می آید. یعنی همه افراد به نوعی دچار این مسئله می شوند. اما اصل بر این است که شما با شناخت و پی بردن به این مسئله و با تمرکز بر قدرت خود جلوی ناامیدی کاذب خود را بگیرید. حتی شما با تمرین و استفاده اصولی از تکنیک ها می توانید به راحتی و به ساده ترین روش ناامیدی را در خود از بین ببرید و حس و حال و انگیزه ای دوباره درون خود شکوفا کنید.

دکتر ماکان آریا پارسا کارآفرین موفق

لازم است همین جا، اول کار بگوییم که شما نیاز به یادگیری تکنیک افزایش انگیزه دارید. در واقع اگر شما هم مایل به انجام وظایف و کار دقیق و درست هستید، باید به خودتان انگیزه درونی دهید تا در انجام کارها با مشکل و سردرگمی و ناامیدی مواجهه نشوید.

روانشناسی ایجاد انگیزه

3 مرحله و تکنیک افزایش انگیزه

از نگاه دکتر میثم شکری ساز با 3 تکنیک ایجاد انگیزه در کارکنان، به اهداف خود برسید. باید بگوییم انگیزه یک عملکرد درونی است که ما می توانیم آن را هم محرک و هم نوعی نیاز تعریف کنیم. البته انگیزه یک شرایطی درون ما ایجاد می کند که منجر به ایجاد تغییر می شود. این تغییر ممکن است هم در درون خود فرد و هم در محیط ایجاد گردد. زمانی که ما به سمت دستیابی انگیزه حرکت می کنیم، در ما نوعی انرژی ایجاد می شود که حرکت کردن ما را هموارتر می کند.

البته لازم است برای آغاز حرکت، عوامل ایجاد انگیزه را شناسایی کرد. در اینجا به 3 مرحله کلی در ایجاد انگیزه اشاره خواهیم کرد:

اولین مورد از عوامل ایجاد انگیزه، شور و اشتیاق است

طبق گفته دکتر میثم شکری ساز شما هر وقت احساس ناامیدی کردید به خودتان یادآوری کنید که چرا می خواهید این کار را انجام دهید. گاهی افراد نیاز دارند برای پیشرفت به خود یادآوری کنند که این کار چگونه باید انجام شود. سعی کنید کارهای خود را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید. اگر کار خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید، راحت تر می توانید آن را انجام دهید.

یکی از مهمترین موارد تکنیک افزایش انگیزه این است که از کارهای کوچکی که به سرعت تمام می شوند شروع کنید. به دنبال جذاب تر کردن کار خود باشید و بعد از اتمام کار برای خود هدیه ای تهیه کنید؛ تا انگیزه بهتری برای شروعی دوباره داشته باشید. همچنین، حتما در حین کار به خود استراحت بدهید تا از تحلیل رفتن جسم خود جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که همیشه به خودتان گوشزد کنید که شما توانایی انجام هر کاری را دارید.

عوامل ایجاد انگیزه

دومین مورد از عوامل ایجاد انگیزه مسئولیت پذیر بودن فرد است

دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که اگر شما قادر به انجام کارهای فردی هستید و به تنهایی از پس کارهای خود بر می آیید، به شما تبریک می گویم، شما از روحیه تک بعدی برخوردار هستید. شما می توانید بدون کمک گرفتن از کسی کاری را به اتمام برسانید. اگر شما قادر و مایل به انجام کار به صورت فردی نیستید و از پس آن بر نمی آیید، از روحیه تیمی برخوردارید و در این مواقع شما باید به دنبال شریک مسئولیت پذیر برای خود باشید.

همیشه شریک مسئولیت پذیر شما را چک می کند و به شما تکنیک افزایش انگیزه را یاد می دهد. همچنین هدف و چگونگی کار شما را رصد می کند تا ببیند شما چقدر به اهداف خود نزدیک می شوید. سعی کنید فهرستی از کارهایتان تهیه کنید و طبق همان لیستی که تهیه کردید پیش روید. حتی شما می توانید با عضویت در یک گروه کاری یا معاشرت با افراد مسئولیت پذیر که روی هدف مشترکی متمرکز هستند، برای خود ایجاد انگیزه کنید.

طبق نظر دکتر میثم شکری ساز قطعا با داشتن برنامه روزانه و دقیق در طول روز سرگردانی و ناامیدی به سراغ شما نخواهد آمد. همیشه به یاد داشته باشید هر شروعی در هر زمینه ای یک سری موانع بر سر راه شما ایجاد می کند؛ قبل از هر مشکلی به خوبی تصمیم بگیرید تا بهترین عملکرد را به همراه داشته باشد.

شما باید همواره یکی از انواع تکنیک افزایش انگیزه را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید، تا در صورت لزوم بتوانید انگیزه خود را برای ادامه مسیر تقویت کنید.

ایجاد انگیزه در کارکنان

سومین مورد از عوامل ایجاد انگیزه، اهداف بلند داشتن است

به یاد داشته باشید که هدف نهایی و مشخص، مسیر را برای شما روشن می کند و شما به سمت حاشیه ها کشیده نمی شوید. پس هدف های خود را تقسیم بندی کنید و از اهداف کوچک شروع کند و به سمت اهداف بزرگ تر بروید.

اعتقاد دکتر میثم شکری ساز برا این است که برای ایجاد انگیزه در کارکنان، یک تابلو در محل انجام کار نصب کنید و نقل قول های انگیزشی را در مناطقی که محل رفت و آمد کارکنان است و قابل رویت شما و بقیه افراد است بچسبانید.

طبق روانشناسی ایجاد انگیزه و فرمول تکنیک افزایش انگیزه، اهداف و رویاهای شیرین خود را همیشه در ذهن تجسم کنید و هر روز به آنها فکر کنید. هر چه اهداف بلندپروازانه تری داشته باشید، بیشتر می توانید انگیزه خود را برای ادامه مسیر موفقیت تقویت کنید.

ماکان آریا پارسا کارآفرین خوش فکر ایرانی

همچنین، بهتر می توانید فرایند ایجاد انگیزه در کارکنان را به درستی پیش ببرید. پس به آن اهمیت دهید و آن را جدی بگیرید.

این مطلب ادامه دارد…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =