9 خرداد 1403
انواع بازاریابی

انواع بازاریابی از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

از نگاه دکتر میثم شکری ساز انواع بازاریابی به منظور کمک به بهره وری کسب و کارها ظهور و در گذر زمان توسعه پیدا کردند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع مختلف بازاریابی در کسب و کار و ضرورت توجه و به کارگیری آن‌ها آشنا شوید.

بهتر است مطلب را با دو سؤال مهم آغاز کنیم. آیا یک محصول عالی یا خدمات منحصر به فرد دارید، اما نمی دانید چگونه آن را به مخاطبان هدف خود ارائه کنید؟ آیا به دنبال راه هایی برای کارآمدتر کردن کسب و کار خود هستید؟ اگر پاسختان به دو سؤال قبل مثبت است، پس شما به خدمات بازاریابی نیاز دارید.

میثم شکری ساز

چرا کسب و کارها به انواع خدمات بازاریابی نیاز دارند؟

به عنوان یک صاحب کسب و کار، می دانید که شناخت انواع بازاریابی و بکارگیری آن‌ها برای رشد و موفقیتتان ضروری است. اما خدمات بازاریابی دقیقاً چیست و چرا کسب و کارها به آن‌ها نیاز دارند؟

از نظر دکتر میثم شکری ساز خدمات بازاریابی به هر نوع خدمتی گفته می شود که به کسب و کارها کمک می کند تا محصولات یا خدمات خود را تبلیغ کنند و به فروش برسانند. این خدمات می تواند همه چیز از تحقیقات و تحلیل بازار گرفته تا انواع تبلیغات در بازاریابی را شامل شود.

مشاغل مختلف بسته به اهداف تجاری و بازارهای هدف خود به انواع خدمات بازاریابی متفاوت نیاز خواهند داشت. بدون بازاریابی، دستیابی به مشتریان جدید و رشد کسب و کارتان بسیار دشوار خواهد بود.

شناخت انواع بازاریابی؛ قدم گذاشتن در مسیر شناخته شدن و موفقیت

برای هدایت کسب و کارتان در مسیر موفقیت و درآمدزایی، باید راهی برای شناخته شدن و مطرح شدن در بازارهای رقابتی پیدا کنید. اینکه کسب و کار اینترنتی را انتخاب کرده باشید یا کسب و کار به سبک سنتی، فرقی نمی کند.

دکتر میثم شکری ساز معتقد است که در هر حالت باید انواع بازاریابی در کسب و کار و استراتژی های مناسب برای افزایش مخاطبان جهت دستیابی به مشتریان بیشتر، شناساندن هویت و برند کسب و کارتان و افزایش فروش برای افزایش درآمد خود را بیابید. بازاریابی می تواند به افزایش آگاهی مخاطبان در مورد انواع محصولات یا خدمات قابل ارائه شما کمک کند. همچنین می تواند با تبدیل این مخاطبان به مشتری، راهکاری برای فروش بیشتر شما باشد.

انواع بازاریابی در کسب و کار

اگر می خواهید محصولات و خدمات خود را به شکل مؤثرتری عرضه کنید، به شناخت انواع تبلیغات در بازاریابی نیاز دارید. هنگامی که بازاریابی به درستی انجام شود، به شما کمک می کند تا محصولات بیشتری بفروشید و در عین حال هزینه های دیگر را کاهش دهید. بدون بازاریابی، بسیاری از کسب و کارها در بازار پررقابت امروزی امکان ادامه حیات نخواهند داشت، زیرا نمی توانند خود را به مشتریان معرفی کنند و لذا فروش و نتیجه ای نخواهند داشت.

دکتر میثم شکری ساز می گوید شما می توانید از انواع خدمات بازاریابی برای تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنید. به عنوان یک صاحب کسب و کار یا بازاریاب، باید استراتژی های بازاریابی متفاوت را بشناسید تا تصمیم بگیرید که کدام یک می تواند به شما در فروش بیشتر کمک کند.

توجه داشته باشید که انواع بازاریابی در کسب و کار در دو نوع عمده خلاصه می شوند: سنتی و دیجیتال. بازاریابی دیجیتال تمام جنبه های دیجیتال در معرفی و تبلیغ یک کسب و کار را در بر می گیرد. اگر بازاریابی به صورت آنلاین، از طریق رایانه یا دستگاه های تلفن صورت پذیرد، این بازاریابی دیجیتال است. از سوی دیگر، بازاریابی سنتی از اشکال چاپی و سنتی رسانه، از جمله تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردها استفاده می کند. در ادامه محبوب ترین انواع مختلف بازاریابی را که در دو دسته اصلی فوق قرار می گیرند، مشاهده خواهید کرد.

بازاریابی محتوا از انواع بازاریابی دیجیتال

بازاریابی محتوا یک استراتژی بازاریابی آنلاین و بسیار مؤثر است و هدف آن، ارائه اطلاعات کاربردی به مشتریان شماست. اطلاعاتی که می توانند از آن‌ها برای تصمیم گیری خرید استفاده کنند. نمونه هایی از بازاریابی محتوا عبارتند از:

  • وبلاگ ها
  • پست های ارگانیک در رسانه های اجتماعی
  • راهنمای الکترونیکی
  • ویدیوها
  • و … .

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی گاهی اوقات زیرمجموعه‌ای از بازاریابی محتوا در نظر گرفته می شود. با این حال، بسیاری از بازاریابان معتقدند رسانه های اجتماعی یک تکنیک بازاریابی مستقل هستند که ارزش توجه بیشتری را دارند. رسانه های اجتماعی یک ابزار بازاریابی مقرون به صرفه هستند که می توانند به شما در افزایش تعامل با مخاطبان، آموزش مصرف کنندگان و فروش محصولات بیشتر کمک کنند.

از نگاه دکتر میثم شکری ساز راه های مختلفی برای انواع بازاریابی در کسب و کار در رسانه های اجتماعی با پلتفرم های مختلف وجود دارد و برخی از آن‌ها برای اهداف بازاریابی شما مؤثرتر از سایرین خواهند بود. به عنوان مثال کسب و کارهای بصری، مانند کسب و کارهای تجارت الکترونیک، نتایج بهتری در اینستاگرام، تیک تاک و فیس بوک کسب می کنند. با این حال، اگر استراتژی خوبی داشته باشید، می توانید در هر جایی به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید.

انواع خدمات بازاریابی

اینفلوئنسر مارکتینگ؛ از انواع بازاریابی دیجیتال قوی

برخی ممکن است اینفلوئنسر مارکتینگ را زیرمجموعه بازاریابی رسانه های اجتماعی بدانند، در حالی که برخی دیگر آن را یک استراتژی جداگانه در نظر می گیرند. با اینفلوئنسر مارکتینگ، کسب‌وکارها می‌توانند از روابطی که اینفلوئنسرها قبلاً با مخاطبان خود ایجاد کرده‌اند، استفاده کنند.

از آنجایی که اینفلوئنسرها رهبران فکری در حوزه های فعالیت خود هستند، سطحی از اعتماد را در بین مخاطبان خود به دست آورده اند که بسیاری از کسب و کارها به راحتی نمی توانند به چنین جایگاهی برسند. در نتیجه، اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند به برند شما کمک کند تا در معرض دید بیشتری قرار بگیرد و آگاهی از برند و فروش را افزایش دهد.

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) شامل انواع خدمات بازاریابی است که از موتورهای جستجو مانند گوگل به عنوان ابزار بازاریابی خود استفاده می کنند. بازاریابی موتورهای جستجو معمولاً شامل 2 استراتژی بازاریابی دیجیتال است.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO): آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه وب‌سایت شما در بالاترین نقطه در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل (SERP) قرار دارد؟ پاسخ سئو است، یک استراتژی بازاریابی که محتوای وب سایت را بهینه می کند تا به شما کمک کند رتبه خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید.

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)PPC: یکی دیگر از انواع بازاریابی موتورهای جستجو است که به وب سایت کسب و کار شما کمک می کند تا در SERP ظاهر شود. با این حال، وب سایت شما در بخش نتایج جستجوی پولی به جای نتایج ارگانیک، در بالا یا پایین SERP ظاهر می شود. PPC شما را ملزم به پرداخت به ازای هر کلیک می کند، در حالی که SEO بر ترافیک ارگانیک متمرکز است. هر دو، روش مؤثری برای آوردن ترافیک بیشتر به وب سایت شما هستند. هر نوع کسب و کاری می تواند از SEM برای معرفی و تبلیغ خود بهره مند شود. چرا که بسیاری از افراد هنگام تلاش برای تحقیق در مورد سؤالاتشان از موتورهای جستجو به عنوان اولین گزینه استفاده می کنند.

انواع تبلیغات در بازاریابی

بازاریابی ایمیلی

بسیاری از شرکت ها از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند زیرا بسیار مؤثر است. بازاریابی ایمیلی به بازاریابانی نیاز دارد که برای افزایش فروش، به مخاطبان هدف ایمیل ارسال کنند. این روش، ضمن برخورداری از نرخ تبدیل بالا، بازدهی بالایی نیز به همراه دارد.

بازاریابی روابط عمومی

روابط عمومی (PR) گونه ای از انواع بازاریابی است که می تواند به ایجاد شهرت تجاری شما در رسانه کمک کند. روابط عمومی روابط سودمندی را بین شرکت شما و مردم از طریق رسانه های به دست آمده برای مدیریت وجهه و شهرت یک کسب و کار ایجاد می کند. در نهایت، روابط عمومی با هدف قرار دادن شرکت شما یا یک فرد از سازمان به عنوان یک رهبر فکری در یک صنعت خاص، موجب افزایش آگاهی از برند و اعتماد در بین مردم می شود.

بازاریابی چاپی؛ بازاریابی سنتی مؤثر برای تمام مشاغل

بازاریابی چاپی می تواند برای هر نوع کسب و کاری مؤثر باشد. بازاریابی چاپی استفاده از رسانه های چاپی برای ایجاد آگاهی از برند در مورد شرکت شما است. بازاریابی چاپی شامل تبلیغات در مجلات، بروشورها و بیلبوردها می شود. با استفاده از بازاریابی چاپی می‌توانید محصول یا خدمات خود را در محدوده جغرافیایی کوچکی تبلیغ کنید. همچنین می‌توانید از انتشارات ملی برای کسب آگاهی بیشتر از برند خود در مناطق مختلف کشور، بهره‌گیری کنید.

بازاریابی پست مستقیم

بازاریابی پستی مستقیم مانند بازاریابی ایمیلی عمل می کند، اما به جای ارسال اطلاعات به صندوق پست دیجیتال شما، مطالب چاپی را به صندوق پستی فیزیکی شما ارسال می کند. متأسفانه، پست مستقیم ممکن است به اندازه بازاریابی ایمیلی برای کسب و کار شما مؤثر نباشد، زیرا بسیاری از افراد آن را نامه های ناخواسته در نظر می گیرند و بدون خواندن اطلاعاتی که برای آن‌ها ارسال می کنید، آن را به سطل زباله می اندازند. بنابراین، پیشنهاد شما به مشتریان باید واضح باشد تا آن‌ها را وادار به انجام عمل مورد نظر شما کند. پست مستقیم نمونه دیگری از استراتژی بازاریابی است که هر کسب و کاری می تواند از آن استفاده کند.

 

فروش موثر

تبلیغات تلویزیون و رادیو؛ از انواع تبلیغات در بازاریابی

همه تبلیغات تلویزیونی را دیده یا شنیده اید. تبلیغات تلویزیونی و رادیویی در طول زمان تکامل یافته اند، اما همچنان استراتژی های بازاریابی مؤثر برای کسب و کارها هستند. متأسفانه، این تبلیغات ممکن است گران باشند، بنابراین برای مشاغل کوچک ایده آل نیستند.

با شناخت انواع بازاریابی در کسب و کار، مسیر پیشرفت خود را هموار کنید

با درک این موضوع حیاتی که انواع خدمات بازاریابی سنتی و دیجیتال در بهره وری کسب و کارها مؤثر هستند، می توانید از آن‌ها برای افزایش آگاهی از برند خود و ارتقای فروش محصولات و ارائه خدماتتان استفاده کنید.

دکتر میثم شکری ساز

پیش از آنکه انتخاب کنید کدام یک از انواع بازاریابی در کسب و کار، برای حرفه شما مناسب است، نوع فعالیت خود و مخاطبان هدف آن را در نظر بگیرید. هدف شما باید این باشد که ببینید مشتریان بالقوه شما وقت خود را بیشتر در کجا و چه بسترهایی از فضای حقیقی و مجازی می گذرانند و چگونه می توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

استراتژی فروش

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =