28 خرداد 1403
انواع استارتاپ

آشنایی با انواع استارتاپ از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز نخستین قدم برای راه اندازی یک استارتاپ شخصی، شناخت و آشنایی با انواع استارتاپ است. در واقع استارتاپ ها، همان شرکت های جوانی هستند، که مدل های خاصی از کسب و کار را دنبال می کنند. با شناخت این استارتاپ ها، می توان تشخیص داد که کدام استارتاپ به هدف شما نزدیک تر است. به وجود آمدن یک استارتاپ، اغلب با یک جرقه ای به ذهن شروع می شود.

از این رو، ما در اینجا قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که استارتاپ چیست و استارتاپ های خدماتی، معروف و ایرانی کدامند؟ سپس بسته به شناختی که نسبت به این نوع کسب و کارها به دست می آوریم، اقدام به راه اندازی یک استارتاپ مناسب نماییم.

میثم شکری ساز

استارتاپ چیست؟

شرکت ها و سرمایه گذارانی وجود دارند که روی یک سری تولیدات خاص یا خدمات بخصوصی متمرکز شده و فعالیت می کنند و آن تولیدات و خدمات را به بازار عرضه می نمایند. اصطلاح استارتاپ، در واقع به کسب و کاری گفته می شود، که در نخستین مرحله ی فعالیت خود به سر می برند.

از نظر دکتر میثم شکری ساز اغلب استارتاپ های معروف در شروع کار، درآمد محدودی داشتند و توانایی پرداخت هزینه های کار را هم نداشتند. به همین دلیل، اغلب آن ها با یک سرمایه گذار شروع به فعالیت کردند. پس از گذشت مدت زمان طولانی، آنها در نهایت موفق شدند سرمایه کسب کرده و به شهرت برسند.

خصوصیت نمونه استارتاپ های خدماتی

عامل تمایز استارتاپ های معروف با کسب و کارهای کوچک، در رشد آنها است. استارتاپ هایی که معروف هستند، در واقع کسب و کارهایی به شمار می روند که نسبت به کسب و کارهای کوچک از رشد سریعتری برخوردارند. آنها دو عنصر جدایی ناپذیر از ذات استارتاپ، یعنی نوآوری و خلاقیت را به صورت همزمان با هم دارند.

البته باید بیان کرد که این نوع کسب و کارها یا استارت آپ های خدماتی، از برخی خصوصیات خاص هم برخوردارند. از جمله:

  • استارتاپ ها در فضای اینترنت مشغول به فعالیت هستند.
  • یکی از اصول اصلی و اساسی استارتاپ ها، کار گروهی و تیمی است.
  • استارتاپ ها معمولا در یک بازار خاص و یا تولید محصول خاص یا به صورت استارتاپ های خدماتی فعالیت می کنند.
  • مراحل رشد یک استارتاپ، شامل ریسک پذیری، خطر و همچنین عدم قطعیت است. که تمام این موارد را می توان در استارتاپ ها مشاهده نمود.

استارتاپ های معروف

شناسایی انواع استارتاپ ها

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز هدف از شکل گیری انواع استارتاپ ها، این است که دقیقا روی محصولاتی متمرکز شوند که هدف نهایی و خاص مشتری است. به همین دلیل این نوع کسب و کارها، خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، که ما می توانیم از نمونه های این مدل استارتاپ ها، به موارد زیر اشاره کنیم:

نوع اول: استارتاپ های معروف، بزرگ و وسیع

یک نوع کسب و کاری وجود دارد، که در صورت دوام و تشخیص درست بازار هدف، علاوه بر رونق، باعث بالا رفتن درآمد هم می شود. دو بخش بزرگ این نوع استارتاپ ها، کارآفرینی و نوآوری هستند. دکتر میثم شکری ساز معتقد است هر نوع کسب و کاری در ابتدای راه بخاطر وجود انعطاف پذیری کم، بر سر راه خود دچار مشکل می شود. برای پیشرفت در این راه باید جایگاه خود را حفظ کرد و به رقابت با دیگر استارتاپ های بازار پرداخت.

نوع دوم استارتاپ های معروف و مقیاس پذیر

در میان انواع استارتاپ ها، استارتاپ هایی وجود دارند که توسط افرادی با روحیه رهبری و مدیریتی، راه اندازی می شوند. این کسب و کارها، استارتاپ های مقیاس پذیر هستند. در واقع استارتاپ های مقیاس پذیر، نیازمند یک ایده ی قوی و ریسک پذیر هستند.

اغلب استارتاپ ها در بخش تکنولوژی و فناوری فعالیت می کنند. آنها به دلیل دسترسی آزاد و مستقیم به بازارهای جهانی، معمولا در این دسته قرار می گیرند. نمونه ی بارز اینگونه استارتاپ های جهانی گوگل، آمازون و … هستند.

نوع سوم استارتاپ های ایرانی به سبک زندگی

به گفته دکتر میثم شکری ساز این نمونه از انواع استارتاپ ها از علایق شخصی یک فرد، شروع می شوند. به عنوان مثال، یک فردی در موسیقی، ذوق فوق العاده ای دارد، ممکن است به دلیل علاقه ی زیاد وی به یک نوع ساز خاص، اقدام به خرید و فروش آن نماید. یا این که، ممکن است آموزشگاهی جهت آموزش افراد و علاقه مندان به این هنر تاسیس نمایید.

در واقع، این نوع استارتاپ ها از علایق و تمایلات شخصی یک فرد، به استقلال وی و کسب درآمد آن شکل می گیرد. دو عنصر مهم شکل گیری استارت آپ های ایرانی به سبک زندگی، انگیزه و خلاقیت است.

استارتاپ های معروف

نوع چهارم استارت آپ های خدماتی و کسب و کارهای کوچک

نوع دیگری از انواع استارتاپ ها وجود دارند که با هدف از بین بردن بیکاری تاسیس می شوند و به سرمایه گذار نیازی ندارند. اغلب این کسب و کارها افرادی آشنا بوده که ما در بین خود داریم و مشتریان آن ها اغلب از میان دوست و فامیل هستند. برای مثال، فروش لباس زنانه یا لوازم آرایشی به صورت حضوری یا آنلاین در اینستا یا در سایر فضای مجازی. تحقیقات نشان داده که این کسب و کارها، اغلب با شکست مواجه شده اند و طول عمر قابل توجهی نداشته اند.

نوع پنجم انواع استارتاپ های قابل خرید

بیشتر کسب و کارهای این نوع استارتاپ ها، معمولا مربوط به بخش فناوری و دیجیتال هستند. به عنوان مثال، برنامه نویسان اپلیکیشن، یا توسعه دهندگان فروشگاه اینترنتی، که با رساندن محصول خود به یک نقطه قابل قبول، تصمیم می گیرند آن را بفروش برسانند.

استارتاپ های ایرانی، با خرید این اپلیکیشن ها و با توانایی خود به توسعه کسب و کار مورد نظر، می پردازند. حتی به چشم دیده ایم که بزرگ ترین اپلیکیشن ها توسط دیگر شرکت ها با اهداف مختلفی خریداری شده اند.

نوع ششم انواع استارتاپ های اجتماعی

این نوع کسب و کارها برای کسب سود و درآمد نیستند. استارتاپ های اجتماعی برای ایجاد یک تغییر مثبت اجتماعی و محیطی شکل می گیرند. اغلب کارآفرینان این استارتاپ ها به صورت سازمان غیرانتفاعی هستند. لازم به ذکر است در این نوع استارتاپ ها امکان کسب درآمد هم، وجود دارد.

کسب و کارهای کوچک

خصوصیات اصلی انواع استارتاپ ها

نوظهور یافته و نوآوری

برای اینکه بتوان، تضمین کننده ی یک نوع تجارت جدید در بازار بود، باید به نوآوری به عنوان یکی از خصوصیات مهم، توجه کرد. نوآوری می تواند در موفقیت یک استارتاپ نقش مهم و اساسی داشته باشد. همه ی کارآفرینان باید این جنبه ی مهم را مد نظر قرار دهند.

سن استارتاپ ها

به شرکت هایی که زیر 3 سال در بازار مشغول فعالیت هستند و هنوز در مراحل اولیه برند، فروش و استخدام کارمند هستند، شرکت نوپا یا شرکت استارتاپی گفته می شود. با این وجود این تفسیر از شرکت تازه ظهور یافته و نوپا درست نیست. چرا که شما می توانید یک شرکت با 7 سال سابقه کار را هم، به نوعی در بخش کسب و کارهای استارتاپی قرار دهید.

رشد انواع استارتاپ ها

هدف استارتاپ های ایرانی نوپا، رشد، گسترش، توسعه و پیشرفت سریع است. گاهی این رشد نسبت شدیدتری به همراه دارد. گفتنی است زمان رشدی که به طور مداوم و معمول برای یک شرکت استارتاپی داریم، در واقع سریع تر و با رشد بیشتری نسبت به دیگر کسب و کارها پیش می رود. همین مسئله نشان دهنده ی خط رشد کسب و کارها و استارتاپ های شناخته شده است که آن را برجسته تر نشان می دهد.

خصوصیات استارتاپ

 

خطر استارتاپ ها

سرمایه گذاری در استارتاپ های معروف شاید نه، اما استارتاپ های نوپا با عدم قطعیت در مورد موفقیت کامل آن همراه است. در این نوع کسب و کارها نمی توان اقدام به کاری کرد که ریسک و میزان شکست را تشخیص داد. در واقع تشخیص آن برابر با صفر است. شرکت های استارتاپی در معرض ریسک بیشتری قرار دارند. در نتیجه، استارتاپ ها نوعی سرمایه گذاری با ریسک بالا در نظر گرفته می شوند.

انعطاف پذیری در انواع استارتاپ ها

استارتاپ های معروف و پویا در هر زمانی آمادگی مواجه با هر مشکلی را دارند. در واقع توانایی تامین نیازهای لازم برای ساخت و تولید محصولات خود، به منظور عرضه در بازار و ارائه به مشتریان را خواهند داشت. همچنین استارتاپ های شناخته شده توانایی برطرف کردن نیازهای تجاری را درون خود گنجانده اند.

حل یک مسئله در استارتاپ ها

هدف از شکل گیری استارتاپ ها حل مشکلات موجود در بازار بوده است. به همین دلیل پا به عرصه می گذارند و فعالیت خود را روی این هدف متمرکز می نمایند. در نهایت، بیشتر استارتاپ ها به منظور ایجاد تفاوت در بازار و زندگی افراد، از طریق ارائه ی محصول یا خدمات ویژه، شکل گرفته اند.

مقایسه پذیری استارتاپ های ایرانی و جهانی

استارتاپ یعنی شرکتی که در جست و جوی مداوم یک نوعی تجارت است، که مقایسه پذیر و قابل تکرار باشد. در واقع بتواند بدون نیاز به افزایش منابع انسانی یا مالی، رشد کند.

استارتاپ های موفق

 

کار تیمی استارتاپ ها

استارتاپ ها از تعداد کمی کارمند یا شخص تشکیل می شوند. با این حال کار تیمی و تعهد تمامی اعضا با هدف رونق کسب و کار و تجارت نوپا، انجام می شود، که یکی از بخش های مهم استارتاپ ها به شمار می رود.

دکتر میثم شکری ساز

سخن پایانی در مورد استارتاپ های ایرانی

حال که با انواع استارتاپ ها آشنا شدید، باید بگوییم که استارتاپ ها فعالیتی اقتصادی با هدف رفع کردن نیاز های مشتریان و رویکردی مقیاس ‌پذیر و پایه ی فناوری‌های جدید به شمار می روند. ما برای شما در مورد طراحی کسب‌ و کار استارتاپی و مدلهای آن هم صحبت کردیم. حتی، به بررسی اهمیت‌ ترسیم یک مدل کسب‌ و کار در قدم‌ های اولیه شروع تجارت نیز، پرداختیم. در نهایت شما موفق شدید با شش نوع اصلی و بیشتر شناخته‌ شده‎ ی استارتاپ‌ های شناخته شده و معروف آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =