28 خرداد 1403

نگرش ذهنی مثبت – شاه کلید موفقیت از دیدگاه میثم شکری ساز

نگرش ذهنی مثبت

نگرش ذهنی مثبت (PMA) مفهومی است که برای اولین بار در سال 1937 توسط ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید مطرح و معرفی شد. این کتاب در واقع به اهمیت تفکر مثبت به عنوان یک اصل برای موفقیت می پردازد. دکتر میثم شکری ساز معتقد است که ذهن آن‌قدر قدرتمند است که ذهنیت شما می تواند بر سلامت و عملکردتان در چالش های شناختی و فیزیکی، توانایی تان در ارتباط با دیگران و نحوه درک آن‌ها از شما و در نهایت بر کلیه نتایج زندگی تان تأثیر بگذارد. نگرش فکری مثبت بر این موضوع تأکید دارد که داشتن یک روحیه خوش بینانه در هر موقعیتی از زندگی، انرژی های مثبت را جذب می کند و باعث افزایش موفقیت می شود. نگرش مثبت با منفی گرایی، شکست گرایی و ناامیدی مخالف است. خوش بینی و امید نیز دو مؤلفه مهم و حیاتی در دستیابی به نگرش مثبت هستند. نگرش مثبت، بیان می دارد که فرد می تواند از طریق فرآیندهای فکری خوش بینانه، احتمال دستیابی به موفقیت را افزایش دهد.

دکتر میثم شکری ساز

دکتر شکری ساز معتقد است که اگر ویدئوی نگرش مثبت پاتمن را دیده باشید، با درک مثال های ساده و ملموسی که در آن ارائه می شوند، متوجه تأثیرات نگرش مثبت در موفقیت افراد در حوزه های مختلف زندگی خواهید شد.

نکاتی برای موفقیت از طریق نگرش ذهنی مثبت

ویژگی های بسیاری وجود دارد که در بین افراد موفق مشترک است. سخت کوشی یک امر بدیهی است. خلاقیت، اغلب نقطه اشتراک دیگری بین افرادی است که در زندگی و زمینه های کاری خود موفق بوده اند. تمایل به ریسک کردن نیز در این اشتراکات دخیل است. نقطه اشتراک بسیار مهمی که گاهی اوقات نادیده گرفته می شود این است که افرادی که به موفقیت می رسند، نگرش فکری مثبتی دارند.

چگونه نگرش ذهنی مثبت داشته باشیم

دکتر شکری ساز در پاسخ به این سؤال که چگونه نگرش مثبت داشته باشیم  پاسخ می دهد: لازم است نگاهی به برخی از ویژگی هایی که برای داشتن دید مثبت باید به آن‌ها توجه کنیم، بیندازیم.

نگرش مثبت در موفقیت

تمرکز

یک ذهن منفی، یک ذهن منحرف است. افرادی که منفی باف هستند، اکثر اوقات دچار استرس می شوند و حین انجام یک کار فکرشان از یک موضوع به موضوع دیگر می پرد. افرادی که مثبت فکر می کنند، می توانند روی کار در حال انجام متمرکز باقی بمانند، زیرا آن‌ها به مشکلات دیگر فکر نمی کنند. در جستجوی موفقیت، تمرکز گام بزرگی در مسیر صحیح است. مثبت بیندیشید تا تمرکز خود را در بهترین حالت حفظ کنید.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی از پیش زمینه های لازم برای دستیابی به اثرات نگرش مثبت در موفقیت است. هر فرد موفقی در مقطعی از زندگی خود با شکست مواجه شده است. اما افراد موفق چگونه با این مسئله مواجه می شوند. اگر اغلب اوقات منفی فکر می کنید، به احتمال زیاد در مواجهه با سختی ها یا موانع و چالش ها به سادگی تسلیم می شوید. آمادگی برای موفقیت به معنای پذیرش این است که شکست‌هایی در مسیر وجود خواهد داشت و در عین حال تمایل به استقامت نیز در شما وجود دارد. به همین دلیل در سفر زندگی، تفکر مثبت برای موفقیت در زندگی و شغل ضروری است.

خودباوری

هر چقدر هم که ساده به نظر برسد، گاهی اوقات افراد فقط به این دلیل موفق می شوند که خود را باور دارند. مثبت اندیشی باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود و اعتماد به نفس یکی از اجزای اصلی موفقیت است. برای مثال، یک فرد با اعتماد به نفس بیشتر می تواند در یک جلسه کاری از نظرات خود دفاع کند. افرادی که اعتماد به نفس ندارند، از ایستادگی برای دفاع از نظرات خود می ترسند. موفقیت معمولاً مستلزم ریسک کردن است و اعتماد به نفس، همان چیزی است که برای ورود به فضای ریسک و عبور موفقیت آمیز از آن نیاز است.

اگر نگرش ذهنی مثبت ندارید و مایل به تغییر هستید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

  • تشخیص دهید که تغییر لازم است.
  • باور کنید تغییر ممکن است.
  • به خودتان اجازه دهید که کنترل زندگی خود را در دست داشته باشید.
  • تجربیات منفی گذشته را رها کنید و به جلو حرکت کنید.
  • انتقاد از خود را کنار بگذارید.
  • در حال زندگی کنید.
  • گفتار منفی را از زندگی خود حذف کنید، به عنوان مثال، نمی توانم یا هرگز نتوانستم.
  • نسبت به زندگی خود و اطرافیانتان دید مثبتی داشته باشید.
  • فعال و پرتلاش زندگی کنید.

 

اهمیت نگرش مثبت در محل کار

نگرش ذهنی مثبت در محل کار به کارکنان کمک می کند تا وظایف خود را سریع تر و به شیوه ای بهتر انجام دهند. یک رابطه خوب در محیط کار، تنها زمانی ایجاد می شود که کارکنان نگرش مثبتی نسبت به کار و همکاران خود نشان دهند. از طریق انرژی مثبت، کار به لذت تبدیل می شود و کارمندان به راحتی به اهداف خود می رسند. بنابراین، اگر شما نگرش مثبتی داشته باشید، انرژی ساطع شده از شما به مانند یک تابش شفابخش خواهد بود. تأثیر این تابش شبیه به اثر دومینو است. به عبارتی این تابش بر روی سایر افرادی که پذیرای آن هستند اثر مستقیم خواهد گذاشت.

در ویدئوی نگرش مثبت پاتمن مشاهده می کنید که چگونه نگرش انسان ها در اثر یک اتفاق ساده می تواند روز آن ها را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع یک رفتار نادرست ناشی از نگرش منفی، می تواند کل روز کاری یک شخص را تحت الشعاع قرار دهد.

نگرش مثبت پاتمن

مزایای نگرش ذهنی مثبت

نگرش ذهنی مثبت از جنبه های مختلف، مزایای قابل توجهی برای فرد دارد.

موفقیت شغلی

موفقیت کارکنان در محل کار از طریق عملکرد آن‌ها سنجیده می شود. کارکنانی که دارای نگرش مثبت هستند، به جای شکایت یا یافتن بهانه ای برای عدم انجام کار، همیشه به فکر راه هایی برای انجام وظایف خود به شیوه ای کاملاً مشخص هستند. این منجر به موفقیت و ارتقاء می شود. لذا موفقیت شغلی یکی از تأثیرات بسیار مهم نگرش مثبت در موفقیت است.

بهره وری

با نگرش مثبت، کارکنان تمایل بیشتری به آنچه انجام می دهند خواهند داشت. در نتیجه، آن‌ها با داشتن انگیزه بالا، کار با کیفیت بهتری را با حداقل خطا تولید می کنند. این باعث بهبود بازده کلی و همچنین بهره وری آن‌ها می شود.

کار گروهی

از جمله آثار نگرش مثبت در موفقیت، بروز روابط خوب بین کارکنان و انجام کار گروهی مؤثر است. روابط خوب بین کارمندان به آن‌ها کمک می کند تا تیم های مؤثری بسازند که در آن همه اعضا متحد باشند و برای یک هدف مشترک کار کنند. نگرش مثبت به کارکنان کمک می کند تا از شایستگی های یکدیگر قدردانی نمایند و به عنوان یک تیم برای دستیابی به اهداف مشترکشان کار کنند.

تصمیم گیری

از مزایا و تأثیرات نگرش ذهنی مثبت در موفقیت، می توان به اخذ تصمیمات صحیح و سازنده اشاره نمود. داشتن نگرش مثبت به کارکنان کمک می کند تا تصمیمات بهتری را اتخاذ کنند. این نگرش یک فرآیند فکری سالم را پایه ریزی می کند و کارمندان را قادر می سازد عاقلانه و منطقی انتخاب کنند.

چگونه نگرش مثبت داشته باشیم

انگیزه

داشتن نگرش مثبت به ایجاد انگیزه در کارکنان برای غلبه بر موانعی که ممکن است در طول کار خود با آن مواجه شوند کمک می کند. همچنین نحوه نگرش آن‌ها به دنیای اطراف را تغییر می دهد. به عبارت واضح تر، زمانی که در غلبه بر موانع موفق می شوند، انگیزه حرکت رو به جلو را پیدا می کنند.

روابط بین فردی

مشتریان ترجیح می دهند با فردی که نگرش ذهنی مثبت دارد ارتباط برقرار کنند. نگرش مثبت کارمندان را قادر می سازد تا ارتباط بهتری با مشتریان برقرار نمایند و مشتریان دائمی و پایدار داشته باشند.

مدیریت استرس

استرس بر سلامت کارکنان اثر مخربی دارد. پس چگونه کارمندان می توانند با آن کنار بیایند؟ استرس را می توان از طریق مثبت اندیشی کاهش داد. با کاهش استرس، کارکنان از سطح سلامت بالاتری برخوردار خواهند شد و مرخصی های استعلاجی کمتری خواهند گرفت. در نتیجه، نگرش مثبت در کار نه تنها برای سازمان، بلکه برای کارکنان نیز به صورت فردی مفید است.

نگرش مثبت چیست

به گفته پاتمن در ویدئوی نگرش مثبت پاتمن، مهم ترین عامل در موفقیت یا عدم موفقیت انسان ها، نوع نگرش آن‌ها است. وقتی یاد بگیرید که یک نگرش مثبت واقعی داشته باشید، شکست ها را به عنوان چالش خواهید دید. به عبارتی شما از لحظات سخت به عنوان مؤلفه هایی الهام بخش برای گذر کردن از موقعیت های سخت استفاده خواهید کرد. به یاد داشته باشید، همیشه مشکلاتی در مسیر زندگی وجود خواهد داشت و زندگی همیشه در حال تغییر است. نگرش ما آینده ما را شکل می دهد.

نتیجه گیری

نگرش ذهنی مثبت کلید دستیابی به موفقیت در هر زمینه ای از زندگی است.

اگر می خواهید موفق باشید، با ایجاد یک نگرش ذهنی مثبت شروع کنید. به خود و توانایی خود برای موفقیت ایمان داشته باشید، روی اهداف خود تمرکز کنید و بدانید مهم نیست که چه اتفاقی می افتد. انگیزه خود را حفظ کنید. با نگرش مثبت، هر چیزی ممکن است.

میثم شکری ساز

در نتیجه، نگرش ذهنی مثبت برای موفقیت ضروری است. این نگرش شما را قادر می سازد تا چالش های جدید را بپذیرید و در برابر شکست ها به راه خود ادامه دهید. همچنین می تواند موجب بهبود خلق و خوی شما شود. نگرش مثبت می تواند بهره وری شما را افزایش دهد و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. با تمرین و دستیابی به نگرش فکری مثبت، می توانید در تمام زمینه های زندگی خود به موفقیت های بیشتری دست یابید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =