6 اردیبهشت 1403
مدیریت مالی شخصی

مدیریت مالی شخصی افراد هدفمند از نگاه دکتر میثم شکری ساز

مدیریت مالی شخصی برای برخی افراد هیجان انگیز و برای برخی دیگر دلهره آور است. به هر حال اصول مدیریت مالی با برنامه ریزی شخصی و اصولی به شما این کمک را می کند، تا شما با پیگیری هزینه ها و پس اندازها به هدف های مالی خود برسید.

کارآفرین میثم شکری ساز

از نظر دکتر میثم شکری ساز بهترین مدیریت مالی شخصی، دقت به هزینه های انجام شده و پس اندازهای صورت گرفته است. همچنین شما با توجه به درآمدی که دارید هزینه های بلند مدت و کوتاه مدت خود را در طی این مدت به دست می آورید. قطعا این روش سیاست بدی نیست و شما با این کار نحوه مدیریت مالی خود را به دست می گیرید. بهتر است با ما همراه باشید تا در ادامه توضیح دهیم که پرکاربردترین روش های مدیریت کردن مالی به صورت شخصی چیست؟ و مهمترین بخش آن، مربوط به چیست؟

5 گام مهم مدیریت مالی شخصی

  • درآمد: نقطه آغاز مدیریت مالی هر شخصی درآمد است و شامل تمام مبلغی است که دریافت می کند؛ که با استفاده از این مبلغ به پرداخت هزینه ها و پس اندازها می پردازد.
  • مخارج: شامل تمامی هزینه ها و خرج کردن و خروجی پولی است که بخش عمده ای از درآمد شامل آن می شود. پاسخ به سوال مهمترین بخش مدیریت مالی چیست؟ در واقع همین مدیریت درآمدها است. قطعا باید آگاه باشید که هزینه های شما باید کمتر از درآمد شما باشد و قطعا رعایت این مسئله با آموزش دقیق اصول مدیریت مالی امکان پذیر خواهد بود. شما با آموزش می توانید بهترین عملکرد را در حوزه ی مدیریت مالی خود و کاهش هزینه های سرسام آور داشته باشید.
  • پس انداز: بعد از کسر هزینه ها بر درآمد، پس انداز، خروجی آن است. قطعا شما با کسب اطلاعات از نحوه مدیریت مالی می توانید با برنامه ریزی بر روی درآمد و پس انداز، هزینه های بزرگ و اضطراری خود را پوشش دهید.
  • سرمایه گذاری: برخی افراد هستند که با خرید سهم در بورس یا ارز یا دیجیتال و … در این صنعت مالی، سرمایه گذاری می کنند. هدف از این سرمایه گذاری افزایش سرمایه و پول افراد است. لازم به ذکر است که احتمال ضرر در هر نوع سرمایه گذاری وجود دارد. در این حالت ممکن است بخش عظیمی از سرمایه فرد از بین برود. پس لازم است قبل از سرمایه گذاری در هر زمینه ای اطلاعات خود را کامل و تکمیل نمایید و سپس وارد سیاست های مالی شوید تا به سود قابل توجهی دست یابید.
  • حفاظت: از آنجایی که پا گذاشتن در هر عرصه ای نیاز به محافظت در برابر اتفاقات و حوادث غیر پیش بینی شده دارد، پس لازم است قبل از انجام هر کاری در این زمینه از پوشش بیمه سلامت و بیمه های مرتبط با آن استفاده نمایید. این موارد از جمله نمونه هایی از مدیریت مالی به شکل شخصی به شمار می روند.

اصول مدیریت مالی

مدیریت مالی شخصی در زندگی افراد هدفمند

از حقوق شخصی خود آگاه هستند

طبق گفته دکتر میثم شکری ساز هنوز افرادی هستند که در کسب و کارهای آنلاین و سنتی خود، به دنبال محاسبه دقیق درآمد خود نیستند و همیشه بدون برنامه مالی پیش می روند. این افراد از چگونگی مدیریت مالی خود اطلاعی ندارند و  مدیریت مالی خود را به پشت گوش می اندازند. بنابراین سعی کنید محاسبات روزانه ی خود را جزء اولویت روزانه قرار دهید؛ تا از این به بعد در جریان درآمد روزانه و ماهانه و سالانه ی خود قرار بگیرید. سپس با کسر مبلغ مالیات و هزینه های شخصی و ثابت، بدانید که چه مقدار پول برایتان باقی مانده است.

برای مدیریت مالی شخصی، یکی از اهداف مالی خود را مشخص کنید

بدانید که شناسایی و اولویت بندی هدف مالی خود، یک امر کلیدی است. شما با رعایت اصول مدیریت مالی خود به درک بهتری جهت مصرف درست پول خود می رسید. ممکن است هدف امسال شما پرداخت تمام بدهی ها و تمرکز شما بر روی سرمایه گذاری و شروع کار جدید در ایام بازنشستگی باشد. پس لازم است شما برای هر بازه ی زمانی یک هدف مالی برای خود داشته باشید.

برنامه ریزی و تعیین هدف، مسیر درست را برای شما باز می کند و تمرکز شما دقیقا روی همان هدف قرار می گیرد. شما با داشتن هدفی مشخص و اولویت بندی شده، انگیزه ی بهتری برای رسیدن به مدیریت مالی پیدا می کنید.

با رسیدن به هدف های کوچک، انگیزه شما برای پس انداز و ادامه ی مسیر مورد نظر افزایش پیدا می کند. قطعا با رسیدن به هدف های کوچک، راحت تر به اهداف بزرگ خود می رسید و سرمایه گذاری شما افزایش پیدا می کند.

نحوه مدیریت مالی

برای مدیریت مالی شخصی خود، هدف های هوشمندانه را دنبال کنید

به گفته دکتر میثم شکری ساز با برنامه ریزی، هدف های هوشمندانه را مشخص و دنبال کنید. هدف ها باید این ویژگیها را داشته باشند:

  • خاص و مشخص باشند
  • قابلیت اندازه گیری داشته باشند
  • قابلیت دسترسی داشته باشند
  • واقع بینانه باشند
  • در زمان مشخصی تعیین شده باشند

شما با در نظر گرفتن اصول مدیریت مالی برنامه های اضطراری که برای شما اتفاق می افتد، در  برابر اتفاقات غیرمنتظره غافلگیر نمی شوید و برنامه ریزی شما از بین نمی رود.

به صورت بودجه بندی پیش روید

دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که یکی از راه های مناسب در خصوص نحوه مدیریت مالی، بودجه بندی است. بهتر است به بودجه بندی عادت کنید. تمامی افراد موفق یک ویژگی مشترک دارند و آن بودجه بندی درآمدها است. بودجه بندی می تواند توانایی لازم مالی شما برای پرداخت هزینه های ماهیانه را نشان دهد.

در مدیریت مالی شخصی، پیگیر مخارج خود باشید

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز از آنجایی که پیگیری خرج ها رابطه ی تنگاتنگی با بودجه بندی دارد، اگر شما توانایی پیگیری مخارج و هزینه های خود را ندارید، پس نمی توانید به بودجه بندی خود پایبند باشید. بسیاری از مردم از میزان هزینه های روزانه ی خود مانند مواد غذایی و خرید پوشاک و … آگاه نیستند. با این حال پیگیری هزینه ها به شما این کمک را می کند تا چشم خود را باز کنید و به دنبال تغییرات لازم باشید.

برای مثال، شما در ماه یک مبلغ مشخصی را برای وعده ی ناهار در نظر می گیرید، حال اگر شما از اصول مدیریت مالی و هزینه ها با خبر باشید، برای پایبندی خود به آن، لازم می دانید که چند وعده ی غذایی ساده و آماده در روز تهیه نمایید.

 

مدیریت مالی در زندگی

 

تا حد ممکن از ایجاد بدهی در مدیریت مالی شخصی خود جلوگیری نمایید

برخی افراد می گویند، بدهکاری آنها را از مدیریت مالی به صورت شخصی دور می کند، که این طرز فکر کاملا اشتباه است. افرادی که امروز سرمایه دار هستند، قبلا زیر بار بدهی های سنگینی رفته اند و حتی تا الان نیز درگیر پرداخت اقساط خود هستند. قطعا دیدگاه افراد این است که از بدهی ها دور شوید و به آنها تا حد ممکن نزدیک نشوید.

یافتن فرصت پنهان برای کاهش هزینه ها و دستیابی به مدیریت مالی در زندگی

برخی افراد که به مدیریت مالی شخصی علاقه مند هستند، به دنبال کارهای خلاقانه برای کنترل هزینه ها می روند. شما هم می توانید از اصول و روش مدیریت مالی افراد سرمایه دار و هدفمند استفاده کنید تا در هزینه های خود دچار مشکل نشوید.

همیشه در مدیریت مالی شخصی خود، آگاهانه به جلو بروید و سرمایه گذاری کنید

افراد موفق در ابتدای مسیر مدیریت مالی، به دنبال یافتن اصول مدیریت مالی خود هستند و بعد از یاد گرفتن چگونگی مدیریت مالی، شروع به سرمایه گذاری در محیط و بستر های امن می نمایند. شما بعد از کسب مهارت و یافتن بهترین روش برای مدیریت مالی در زندگی می توانید در این زمینه به مرور به صورت تجربه یا استفاده از افراد خبره، در مکان و بستر های بزرگتر سرمایه گذاری کنید و سود بیشتری از سرمایه گذاری خود کسب نمایید.

از مشاورین مالی در خصوص نحوه مدیریت مالی سوال کنید

شما چه ثروتمند باشید چه نباشید لازم است که قبل از هرکاری از مشاورین مالی جهت کسب آگاهی کمک بگیرید. این افراد در زمینه مدیریت مالی به شما کمک می کنند، تا شما به راحتی اصول اولیه مدیریت مالی خود را به دست بگیرید. علاوه بر ایجاد انگیزه، از آگاهی افراد در زمینه مالی و در نهایت از شکست آنها نیز، می توان پیشگیری نمود.

زندگی افراد هدفمند

 

خلاصه مدیریت مالی شخصی

لازم است بدانید که سرمایه گذاری یک استراتژی بلند مدت برای به دست آوردن ثروت است. شما می توانید از روش های دیگر متخصصان مالی هم، کمک بگیرید.

در فرهنگسراها و سازمان های آموزشی ممکن است کلاس های مدیریت مالی و اصول مدیریت مالی برگزار نمایند. حتی شما می توانید برای مدت معینی مربی یا مشاور خصوصی بگیرید تا شما را در این مسیر همراهی کنند.

دکتر میثم شکری ساز کارآفرین موفق

اگر در بین اعضای خانواده ی شما کسی از مدیریت شخصی مالی آگاهی داشته باشد شما نیز می توانید از آگاهی و اطلاعات آن استفاده نمایید. با این حال این امر می تواند برای شما که به دنبال نحوه مدیریت کردن مالی خود هستید مفید باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =