18 آذر 1402
مدیریت مالی شخصی

مدیریت مالی شخصی افراد هدفمند از نگاه دکتر میثم شکری ساز

مدیریت مالی شخصی برای برخی افراد هیجان انگیز و برای برخی دیگر دلهره آور است. به هر حال اصول مدیریت مالی با برنامه ریزی شخصی و اصولی به شما این کمک را می کند، تا شما با پیگیری هزینه ها و پس اندازها به هدف های مالی خود برسید.

از نظر دکتر میثم شکری ساز بهترین مدیریت مالی شخصی، دقت به هزینه های انجام شده و پس اندازهای صورت گرفته است. همچنین شما با توجه به درآمدی که دارید هزینه های بلند مدت و کوتاه مدت خود را در طی این مدت به دست می آورید. قطعا این روش سیاست بدی نیست و شما با این کار نحوه مدیریت مالی خود را به دست می گیرید. بهتر است با ما همراه باشید تا در ادامه توضیح دهیم که پرکاربردترین روش های مدیریت کردن مالی به صورت شخصی چیست؟ و مهمترین بخش آن، مربوط به چیست؟

5 گام مهم مدیریت مالی شخصی

  • درآمد: نقطه آغاز مدیریت مالی هر شخصی درآمد است و شامل تمام مبلغی است که دریافت می کند؛ که با استفاده از این مبلغ به پرداخت هزینه ها و پس اندازها می پردازد.
  • مخارج: شامل تمامی هزینه ها و خرج کردن و خروجی پولی است که بخش عمده ای از درآمد شامل آن می شود. پاسخ به سوال مهمترین بخش مدیریت مالی چیست؟ در واقع همین مدیریت درآمدها است. قطعا باید آگاه باشید که هزینه های شما باید کمتر از درآمد شما باشد و قطعا رعایت این مسئله با آموزش دقیق اصول مدیریت مالی امکان پذیر خواهد بود. شما با آموزش می توانید بهترین عملکرد را در حوزه ی مدیریت مالی خود و کاهش هزینه های سرسام آور داشته باشید.
  • پس انداز: بعد از کسر هزینه ها بر درآمد، پس انداز، خروجی آن است. قطعا شما با کسب اطلاعات از نحوه مدیریت مالی می توانید با برنامه ریزی بر روی درآمد و پس انداز، هزینه های بزرگ و اضطراری خود را پوشش دهید.
  • سرمایه گذاری: برخی افراد هستند که با خرید سهم در بورس یا ارز یا دیجیتال و … در این صنعت مالی، سرمایه گذاری می کنند. هدف از این سرمایه گذاری افزایش سرمایه و پول افراد است. لازم به ذکر است که احتمال ضرر در هر نوع سرمایه گذاری وجود دارد. در این حالت ممکن است بخش عظیمی از سرمایه فرد از بین برود. پس لازم است قبل از سرمایه گذاری در هر زمینه ای اطلاعات خود را کامل و تکمیل نمایید و سپس وارد سیاست های مالی شوید تا به سود قابل توجهی دست یابید.
  • حفاظت: از آنجایی که پا گذاشتن در هر عرصه ای نیاز به محافظت در برابر اتفاقات و حوادث غیر پیش بینی شده دارد، پس لازم است قبل از انجام هر کاری در این زمینه از پوشش بیمه سلامت و بیمه های مرتبط با آن استفاده نمایید. این موارد از جمله نمونه هایی از مدیریت مالی به شکل شخصی به شمار می روند.

اصول مدیریت مالی

مدیریت مالی شخصی در زندگی افراد هدفمند

از حقوق شخصی خود آگاه هستند

طبق گفته دکتر میثم شکری ساز هنوز افرادی هستند که در کسب و کارهای آنلاین و سنتی خود، به دنبال محاسبه دقیق درآمد خود نیستند و همیشه بدون برنامه مالی پیش می روند. این افراد از چگونگی مدیریت مالی خود اطلاعی ندارند و  مدیریت مالی خود را به پشت گوش می اندازند. بنابراین سعی کنید محاسبات روزانه ی خود را جزء اولویت روزانه قرار دهید؛ تا از این به بعد در جریان درآمد روزانه و ماهانه و سالانه ی خود قرار بگیرید. سپس با کسر مبلغ مالیات و هزینه های شخصی و ثابت، بدانید که چه مقدار پول برایتان باقی مانده است.

برای مدیریت مالی شخصی، یکی از اهداف مالی خود را مشخص کنید

بدانید که شناسایی و اولویت بندی هدف مالی خود، یک امر کلیدی است. شما با رعایت اصول مدیریت مالی خود به درک بهتری جهت مصرف درست پول خود می رسید. ممکن است هدف امسال شما پرداخت تمام بدهی ها و تمرکز شما بر روی سرمایه گذاری و شروع کار جدید در ایام بازنشستگی باشد. پس لازم است شما برای هر بازه ی زمانی یک هدف مالی برای خود داشته باشید.

برنامه ریزی و تعیین هدف، مسیر درست را برای شما باز می کند و تمرکز شما دقیقا روی همان هدف قرار می گیرد. شما با داشتن هدفی مشخص و اولویت بندی شده، انگیزه ی بهتری برای رسیدن به مدیریت مالی پیدا می کنید.

با رسیدن به هدف های کوچک، انگیزه شما برای پس انداز و ادامه ی مسیر مورد نظر افزایش پیدا می کند. قطعا با رسیدن به هدف های کوچک، راحت تر به اهداف بزرگ خود می رسید و سرمایه گذاری شما افزایش پیدا می کند.

نحوه مدیریت مالی

برای مدیریت مالی شخصی خود، هدف های هوشمندانه را دنبال کنید

به گفته دکتر میثم شکری ساز با برنامه ریزی، هدف های هوشمندانه را مشخص و دنبال کنید. هدف ها باید این ویژگیها را داشته باشند:

  • خاص و مشخص باشند
  • قابلیت اندازه گیری داشته باشند
  • قابلیت دسترسی داشته باشند
  • واقع بینانه باشند
  • در زمان مشخصی تعیین شده باشند

شما با در نظر گرفتن اصول مدیریت مالی برنامه های اضطراری که برای شما اتفاق می افتد، در  برابر اتفاقات غیرمنتظره غافلگیر نمی شوید و برنامه ریزی شما از بین نمی رود.

به صورت بودجه بندی پیش روید

دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که یکی از راه های مناسب در خصوص نحوه مدیریت مالی، بودجه بندی است. بهتر است به بودجه بندی عادت کنید. تمامی افراد موفق یک ویژگی مشترک دارند و آن بودجه بندی درآمدها است. بودجه بندی می تواند توانایی لازم مالی شما برای پرداخت هزینه های ماهیانه را نشان دهد.

در مدیریت مالی شخصی، پیگیر مخارج خود باشید

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز از آنجایی که پیگیری خرج ها رابطه ی تنگاتنگی با بودجه بندی دارد، اگر شما توانایی پیگیری مخارج و هزینه های خود را ندارید، پس نمی توانید به بودجه بندی خود پایبند باشید. بسیاری از مردم از میزان هزینه های روزانه ی خود مانند مواد غذایی و خرید پوشاک و … آگاه نیستند. با این حال پیگیری هزینه ها به شما این کمک را می کند تا چشم خود را باز کنید و به دنبال تغییرات لازم باشید.

برای مثال، شما در ماه یک مبلغ مشخصی را برای وعده ی ناهار در نظر می گیرید، حال اگر شما از اصول مدیریت مالی و هزینه ها با خبر باشید، برای پایبندی خود به آن، لازم می دانید که چند وعده ی غذایی ساده و آماده در روز تهیه نمایید.

این مطلب ادامه دارد…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *