5 مهر 1402

شروع کسب و کار جدید از دیدگاه میثم شکری ساز

شروع کسب و کار جدید

شروع کسب و کار جدید بسیار هیجان انگیز است، اما در صورت عدم آمادگی می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل است که ما این راهنمای کاربردی را گردآوری کرده ایم تا گام به گام با شما در حوزه چگونگی راه اندازی یک کسب و کار جدید همراه باشیم.

رؤیای کارآفرینی شما از اینجا شروع می شود. اکیداً توصیه می‌کنیم که اگر تصمیم به شروع کسب و کار از صفر گرفته اید، این راهنما را از ابتدا تا انتها بخوانید.

قبل از شروع، ارزیابی صحیحی از خودتان داشته باشید.

دکتر میثم شکری ساز به عنوان یک کارآفرین با تجربه معتقد است که شروع کسب و کار جدید فرآیندی است که نیاز به تفکر بسیار زیاد و بررسی دقیق دارد. ابتدا باید نقاط قوت، ضعف و مهارت های خود را به خوبی بررسی کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که فکر کنید که چه کاری را می توانید و چه کاری را نمی توانید انجام دهید. حتی اگر بهترین ایده کسب و کار دنیا را داشته باشید، اگر مهارت ها یا ویژگی های شخصیتی لازم را نداشته باشید، نخواهید توانست آن ایده را به یک تجارت موفق تبدیل کنید. نکته مهم این است که خودتان و تیمتان را بشناسید و ببینید برای چه نوع ایده تجاری، یا چه حوزه ای از کسب و کار مناسب هستید. این ارزیابی به شما این امکان را می دهد که حوزه ایده ها و نوع کسب و کارهایی که می توانید شروع کنید را محدود و محدودتر کنید و نهایتاً بهترین ایده را انتخاب نمایید.

انگیزه خود را برای شروع کسب و کار از صفر مشخص کنید.

قبل از شروع کسب و کار جدید، باید بدانید که چرا می خواهید آن کار را انجام دهید. این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما در حقیقت دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک نفر به علت عدم اطمینان در شروع یک کسب و کار، شغل و حرفه اش را رها می کند. بنابراین هرچه بیشتر در مورد آنچه در تلاش برای رسیدن به آن هستید آگاه باشید، شانس بیشتری برای موفقیت در کار و دستیابی به هدف خواهید داشت.

شروع کسب و کار از صفر

علایق کارآفرینی خود را بشناسید.

وقتی نوبت به راه اندازی کسب و کار جدید تولیدی می رسد، اگر به آن علاقه داشته باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود. دلیل اصلی این امر ساده است؛ شما در کسب و کاری که به آن علاقه دارید سخت تر کار خواهید کرد. همچنین پشتکار بیشتری خواهید داشت. بنابراین احتمال موفقیت در آن بیشتر خواهد بود. اغلب تنها تفاوت بین کارآفرینی که یک کسب و کار موفق راه اندازی می کند و کارآفرینی که شکست می خورد، اشتیاق است.

ارائه ایده های تجاری عالی برای شروع کسب و کار جدید.

ارائه یک ایده تجاری، نسبتاً آسان است؛ اما ارائه یک ایده تجاری عالی، دشوار است. برای موفقیت، بسیار مهم است که هنگام شروع کار، قبل از تصمیم گیری در مورد ایده نهایی، تا آنجا که ممکن است ایده ها را بررسی کنید. در این بخش، شما را در مسیر یافتن یک ایده تجاری عالی راهنمایی می کنیم که بتوانید آن را به یک کسب و کار موفق، سودآور و ارزشمند تبدیل کنید. در ادامه توصیه هایی در مورد چگونگی شروع فرآیند ایده پردازی و ارائه ایده های تجاری عالی آمده است.

به فکر حل مشکلی باشید که برای مشتریان بالقوه مهم است.

برای راه اندازی کسب و کار جدید در مورد مشکلات مهمی که می توانید حل کنید و چگونگی حل آن‌ها، فکر کنید. بسیاری از شرکت های موفق، ماموریت خود را برای حل مشکلات واقعی که میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و ارائه راه حل از طریق محصولات و خدمات خود آغاز کردند.

محصول یا خدماتی را انتخاب کنید که ارزان تر از محصولات سایر مشاغل باشد.

شما باید به دنبال حوزه هایی از کسب و کار باشید که در آن می توانید صرفه جویی قابل توجهی را برای مشتریان در مقابل رقبا ایجاد کنید. این نوع کسب‌وکارها به‌ویژه در دوران رکود، به‌طور باورنکردنی سریع رشد می‌کنند.

همچنین برای افرادی که به فکر شروع کسب و کار با سرمایه کم هستند، تمرکز بر روی این نکته می تواند بسیار راهگشا و کارساز باشد.

برای شروع کسب و کار از صفر، در یک بازار سنتی در حال تغییر، نوآوری کنید.

آیا زمینه ای از کسب و کار وجود دارد که در ده یا حتی صد سال گذشته نوآوری زیادی به خود ندیده باشد؟ این ویژگی اغلب در صنایع غیر فناوری که به کندی تغییر می کنند، صدق می کند. به طور مثال می توان به اپلیکیشن های جدیدی که در امر تاکسیرانی و حمل و نقل توانستند توجه طیف وسیعی از مشتریان را به سمت خود جذب کنند، اشاره کرد.

شروع کسب و کار با سرمایه کم

یک کسب و کار برای نیازها یا بازار آینده ایجاد کنید.

پیش از شروع کسب و کار جدید سعی کنید به آینده بیندیشید. اینکه جهان در 5 یا 10 سال آینده چگونه خواهد بود؟ اندیشیدن به آینده به شما این امکان را می دهد که در مورد بازارها و جایگاه های جدیدی فکر کنید که ممکن است به دلیل نوآوری ها و فناوری های جدید ایجاد شوند.

پیش از شروع کسب و کار جدید در مورد ایده های تجاری خود تحقیق کنید.

تحقیق درباره ایده راه اندازی کسب و کار جدید این بینش را به شما می دهد تا تصمیم بگیرید که آیا ایده شما می تواند به یک تجارت عالی تبدیل شود یا خیر. برای ارزیابی و مقایسه هر کدام از ایده ها، لازم است درک روشنی از نکات زیر داشته باشید.

برای شروع کسب و کار از صفر بازار هدف خود را تعریف و تجزیه و تحلیل کنید.

آیا بازاری برای کسب و کار، محصول یا خدمات مورد نظر شما وجود دارد؟ آیا این بازار به اندازه کافی بزرگ است که از اهداف شما پشتیبانی کند؟ شما همچنین باید چشم انداز رقابتی را در نظر بگیرید و بدانید رقبای اصلی شما چه کسانی هستند. نقاط ضعف و قوت آن‌ها و خودتان و همچنین فرصت ها و تهدیدهای بازار را تجزیه و تحلیل کنید.

اگر به فکر شروع کسب و کار با سرمایه کم هستید، برای دریافت بیشترین نتیجه از کسب و کار خود، باید توجه بسیاری را به بحث تحقیق بازار هدف اختصاص دهید.

ببینید آیا تقاضا برای محصول یا خدمات شما وجود دارد یا خیر.

بررسی کنید که آیا تقاضای مستقیم برای کالاهای شما وجود دارد یا باید به مشتریان در مورد نیاز به محصول یا خدمات خود توضیح و آگاهی دهید.

مشتریان بالقوه خود را بشناسید.

لازم است قبل از شروع کسب و کار جدید شناخت کامل و واضحی از طیف مشتریان بالقوه خود داشته باشید. از اطلاعات جمعیت شناختی نظیر جنسیت، سن و … گرفته تا علاقه مندی افراد در بازه های زمانی مختلف.

یک برنامه منطقی برای بازاریابی و فروش داشته باشید.

پیش از شروع کسب و کار از صفر، داشتن درک خوب از اینکه چگونه می توانید به مشتریان بالقوه خود دسترسی پیدا کنید و سهم بازار خود را افزایش دهید برای موفقیت بسیار مهم است. به طور خاص، درک اینکه چه نوع فعالیت‌ها و کانال‌های بازاریابی و فروش را باید در نظر بگیرید اهمیت دارد.

این مطلب ادامه دارد … .

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *